TÉNYEK | TÉVHITEK |
Harmadára csökkenti a levegőből belélegezhető cseppek mennyiségét | A textilből készült, házi gyártású változat nem véd semmitől |
A sebészi (orvosi) szájmaszkokhoz hasonlóan a környezetet védi | Véd a koronavírus ellen |
Hamis biztonság érzetet adhat, csökkenhet a távolság tartására történő odafigyelés, viselése segíthet, hogy ne érj az arcodhoz | Nem kell úgy figyelni a kézhigiénére, mint más tipusú maszkok használata esetén |
Min. 60 Celsius fok hőmérsékleten szükséges mosni | Különleges, bonyolult módon lehet tisztítani |
60 Celsius fok feletti mosás esetén a többi szennyes ruhaneművel is mosható | Nem mosható a többi szennyessel |
A szabályszerű fel és levétele megegyezik a sebészi (orvosi) szájmaszknál alkalmazott szabályokkal | Mindegy, hogyan hordom |
A textilmaszkok is “egyszer használatos maszkoknak” számítanak, így minden használat után ki kell mosni őket | Ritkábban kell mosni |
Forrás:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/diy-cloth-face-coverings.html
Házi gyártású, textil maszkok
Egy újabb tévhit ami a maszkokkal kapcsolatban kering: a textilből készült, házi gyártású változat nem véd semmitől. Ez nem így van, hiszen ezek is rendkívül hasznosnak bizonyulnak járványhelyzetben.
- Anyaga: textil, egyes esetekben papírszűrő az anyag közé varrva.
- Milyen esetekben használható? A nagyobb cseppeket felfogja, valamint védi a körülöttünk élőket, ezzel nagyban csökkentve a továbbfertőzés esélyét, lappangási vagy tünetmentes időszakban.
- Véd a koronavírus ellen? Sajnos ez nem véd a megfertőződés ellen, így ha ilyen célra szeretnénk maszkot vásárolni, akkor inkább az előző típust válasszuk.
Összességében tehát egy súlyos járványügyi helyzetben, mint a COVID-19 világjárvány, bármilyen típusú, formájú és anyagú védőmaszk nagy segítség lehet a kórokozó továbbterjedése ellen. Éppen ezért fontos, hogy szerezzünk be egyet és ha valamiért közösségbe kell menni, akkor viseljük is. Ne felejtsük el, ezzel nem csak magunkat, hanem a környezetünkben élőket, szeretteinket is védjük!
https://www.webbeteg.hu/cikkek/pr/25061/szajmaszk-tenyek-tevhitek
Mikor jó egy textil maszk?
A textil arcmaszk…
- szorosan, de kényelmesen illeszkedjen oldalt az archoz
- legyen rögzítve a fejen hátul összekötött, vagy fülre akasztható madzaggal
- több réteg szövetből álljon
- tegye lehetővé az akadálymentes légzést
- legyen gépben, 60 Celsius fokon mosható és szárítható anélkül, hogy károsodna vagy megváltozna az alakja
Kell a textil arcmaszkokat rendszeresen mosni, vagy másképpen tisztítani?
Fontos, hogy rendszeresen, minden viselés után kimossuk az arcmaszkokat. A Semmelweis Egyetem ajánlása, hogy a maszkok mosása minimum 60 Celsius fokon történjen.
Hogyan kell biztonságosan levenni a használt textil arcmaszkot?
Ügyeljünk rá, hogy a maszk levételekor ne érjünk a szemünkhöz, orrunkhoz vagy szánkhoz, a levétel után pedig egyből mossunk kezet! Amennyiben a maszkot nem azonnal mossuk ki, akkor dupla nejlon zacskóban tároljuk, minden mástól elkülönítve, lehetőség szerint az erkélyen, vagy a teraszon.
https://semmelweis.hu/koronavirus/mit-tehetunk/utmutato-a-hazilag-elkeszitheto-arcmaszkokhoz/
Egy 2007-ben készült holland tanulmány összehasonlította egy textilből készült házi maszk, egy standard sebészi maszk és egy FFP2-es maszk védelmi képességét. Mindkét irányból megvizsgálták a három maszkot: milyen védelmet nyújt viselőjének és a külvilág felé.
Az eredmények szerint még egy sima házimaszk is harmadára csökkenti a levegőből belélegezhető cseppek mennyiségét. Ha azonban a maszk viselője köhög, szinte semmit sem ér: a cseppek 90%-a átjut a környezetbe.
Ebben az esetben a sebészi maszk is csak a váladék felét tartja vissza. Arról nem szólt a tanulmány, hogy az a váladékcsepp, amely sikerrel átverekedte magát egy maszkon, vajon eljut-e 6 méterre vagy jóval kisebb lesz a hatótávolsága.
Huang azt állítja, mivel már egy egyszerű sebészi vagy porfogó maszk is képes felfogni a nagyobb cseppek egy részét, és hogy bármilyen részleges védelem sokkal jobb, mint a semmilyen. Megjegyzi, hogy még nem tudjuk, a COVID-19 milyen mértékben terjed az aeroszolokon és a nagyobb részecskéken keresztül.
The Guardian/