A HVG az idei kórházi finanszírozási változásokról készített interjút Dr. Sinkó Eszterrel, a MEMT elnökhelyettesével.
Először fordul elő, hogy a kormány év közben, és nem utólag folyósít plusz forrást a kórházaknak: 150 milliárd forint érkezik, melyből 47 milliárdot az étkezés színvonalának javítására fordítanak. Sinkó szerint ez is szükséges, de elegánsabb lett volna külön keretből megoldani. A dologi kiadásokra fordítható összeg 6%-kal emelkedett, ám a várólisták csökkentésére fordított keretösszeg és a műtétek után járó többletfinanszírozás nem változott, így sok beteg kényszerűségből a magánellátás felé fordul. Az év végére 80 milliárd forintos „tolerálható adósságot” prognosztizálnak, de Sinkó szerint kérdéses, ez valóban fenntartható-e.
Az interjúban szóba került még többek között az egészségügyi központosítás, az orvosok korábbi bérrendezésének mai értéke, a meglepően alacsony ágykihasználtság és a következő kormány előtt álló kihívások.
A teljes cikk a HVG oldalán olvasható: https://hvg.hu/360/20250717_hvg-sinko-eszter-korhaz-finanszirozas-adossag-egeszsegugy-kozpontositas-lehetetlen-kuldetes