A The Lancet Infectious Diseases 2022 novemberi számában jelent meg Az alsó légúti fertőzések globális terhelésének életkor és nemek közötti különbségei és kockázati tényezői, 1990-2019 című cikk, melynek elkészítésében kollégánk, Dr. Palicz Tamás is részt vett.
Az alsó légúti fertőzések (LRI) és a megfelelő kockázati tényezők globális terhét az 5 évesnél idősebb gyermekek és a felnőttek esetében nem vizsgálták olyan átfogóan, mint az 5 évesnél fiatalabb gyermekek esetében. A tanulmány az LRI-k és a kockázati tényezők terhelését és tendenciáit értékelte minden korcsoportban, nemek szerint, 204 ország és terület vonatkozásában.
A GBD 2019 új adatforrásokat tartalmazott az LRI halálozásra és megbetegedésre vonatkozóan, és az adatok összehasonlíthatóságának javítása érdekében a különböző forrásokból származó (eltérő esetdefiníciókat vagy mérési módszereket alkalmazó) adatok kiigazítására továbbfejlesztett, szabványosított megközelítést alkalmazott. 204 ország és terület esetében értékelte a tanulmány az LRI terheit minden korcsoportban, nemek szerint. Első alkalommal értékelte továbbá a kockázati tényezőknek tulajdonítható LRI terheket az 5-14 éves gyermekek, valamint a különböző felnőtt korcsoportok esetében. Végezetül először adott meg a kockázattól megtisztított halálozási becsléseket, amelyek azt az LRI-halálozási arányt jelentik, amelyet akkor lehetett volna megfigyelni, ha az összes értékelt kockázati tényező együttes hatását eltávolítjuk.
A tanulmány átfogó értékelést nyújt az LRI-terhelésről és a kockázati tényezőkről a különböző korcsoportokban, nemenként. Azonosítja azokat a régiókat, országokat és kor- és nemi csoportokat, ahol a legmagasabb az LRI előfordulása és az LRI miatti halálozás, hogy a célzott beavatkozásokról tájékoztathassunk. Az LRI-terhelés idő szerinti elemzésével és a vezető kockázati tényezők korcsoportonkénti meghatározásával, külön a férfiak és a nők esetében, a cikk betekintést nyújt a szakpolitikai tervezésbe és a források prioritásainak meghatározásába, hogy az LRI-terhelés csökkentése terén elért egyenlőtlen előrehaladást lehessen kezelni.
A teljes cikket elolvashatja itt: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(22)00510-2/fulltext